دیگ بخار با توجه به نیاز و درخواست مشتری در دو طرح افقی و عمودی ساخته می شوند. دیگ های عمودی بیشتر مورد علاقه آن دسته از مشتریانی است. که فضای محدودی برای قرار دادن بویلر در موتورخانه دارند. و معمولا در ظرفیت و فشارهای پایین ساخته می شوند. با توجه به تک مرحله ای بودن دیگ بخار عمودی یکی از معایب آن راندمان حرارتی. پایین تر نسبت به بویلرهای افقی است همچنین دسترسی سخت تر به کوره جهت بازرسی. و احتمال تماس مستقیم آتش با بخار از دیگر معایب آن می باشد.

دیگ بخار افقی با توجه به افزایش سطوح حرارتی و طراحی سه پاس.، راندمان حرارتی بالاتری دارد، دسترسی به کوره و لوله ها بسیار آسان است.، قابلیت طراحی در فشار و ظرفیت های بالا وجود دارد و احتمال تماس مستقیم آتش. با بخار در دیگ های بخار افقی بسیار ضعیف است.(برای بررسی دقیق تفاوت این دو نوع دیگ مقاله برتری دیگ بخار افقی به عمودی  را مطالعه کنید.)

دیگ های بخار ماشین سازی بخار شعله خراسان از ظرفیت ۳۰۰کیلو گرم تا ظرفیت ۱۵ تن در ساعت. به صورت افقی سه پاس wet back. ، افقی سه پاس Dry Back  و دو پاس  کوره برگشتی و ازنوع فایر تیوب تولید می گردد. کوره اصلی در طراحی دیگ بخار افقی با ظرفیت ۵ تن در ساعت و بالاتر، به صورت تمام کاروگیت می باشد .این نوع طراحی باعث افزایش طول عمر بویلر، افزایش راندمان حرارتی کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی هوا می گردد.

مقاله :  منبع کویلی مسی

مزایا و مشخصات فنی

 1. ساختار این دیگ ها مطابق با استاندارد بین المللیBS2790 و استاندارد ملی  isiri4231 میباشد.
 2. فولاد مصرفی در ساخت بدنه بویلرهای واحد صنعتی بخار شعله اعم از کوره.، محفظه برگشت و تیوب شیت ها از نوع ورق آتشخوار DIN17155-17Mn4 می باشد. تیوب های حرارتی از نوع آتشخوار بدون درز DIN17175-St35.8 بوده. و دارای گواهینامه تأیید کیفیت (گواهی آنالیز شیمیایی و تست مکانیکی) میباشد.
 3. الکترود های مصرفی از نوع E6010 و E7018 می باشد جوشکاری در پاسهای ریشه ایی با الکترود سلولزی ۶۰۱۰ و مراحل بعدی با الکترود قلیایی ۷۰۱۸ تحت پیش گرم مناسب با دمای ۳۰۰-۲۵۰ درجه سانتی گراد انجام میشود.
 4. واحد صنعتی بخار شعله طراحی این محصول را مجهز به اکونومایزر و پیش گرم کن مخصوص آب ورودی به سیستم قرار داده تا با بهره گیری از این تجهیزات الحاقی راندمان افزایش یابد.
 5. با توجه به فایرتیوب بودن سیستم، عملیات بهسازی دیگ پس از سپری شدن عمر مفید آن،تنها با تعویض لوله ها و رسوب گیری محفظه صورت میپذیرد.
 6. مجهز به ابزار کنترلی دقیق و تمام اتوماتیک مدرن میباشد
 7. دارای استراکچر اپراتور برای دسترسی آسان به تجهیزات و شیرآلات
 8. فشارکار : ۶ تا ۱۸ بار
 9. مشعل بنا به خواست مشتری می تواند گازسوز، گازوئیل سوز و یا دوگانه سوز باشد.
 10. ایزولاسیون از  پشم سنگ (ROCK WOOL) با دانسیته ۸۰ می باشد
 11.  پوشش نهایی از ورق استنلس استیل می باشد .
 12. جوشکاری توسط جوشکاران مجرب و دارای گواهی جوشکاری بر اساس WPS و PQR تائید شده انجام میگیرد. جوش ها در حین فرایند ساخت توسط واحد کنترل کیفیت و همچنین نماینده رسمی شرکت بازرسی ( مورد تایید اداره استاندارد) تحت بازرسی ( RT , MT , VT, UT ) قرار می گیرد. و در نهایت پس از تکمیل شدن مونتاژ و جوشکاری ، دیگ با فشار ۱/۵ برابر فشار طراحی توسط بازرس تست هیدرواستاتیک می شود. و پس از تایید نهایی گواهی و پلاک استاندارد برای دیگ صادر می گردد.
مقاله :  اکونومایزر

جهت مشاوره با تیم فنی بخار شعله خراسان تماس بگیرید:

۰۹۱۲۸۹۷۸۶۰۰

۰۹۱۵۲۰۷۳۱۴۱

۰۵۱۳۵۴۱۵۰۵۰

دیگ بخار افقی

مطالب پیشنهادی :

دیگ آبگرم و آبداغ

برتری دیگ بخار افقی به عمودی